Cvičení na gymballu

 

    Jedná se o cvičení na gymnastickém míči. Cvičení na balonu je vhodné pro každého pejska. S cviky na míči se může začít od 6ti měsíců věku štěněte. Fyzioterapeuté doporučují cvičení i psům, kteří mají dysplazii kyčelního kloubu, luxaci čéšky nebo jsou v poúrazové rekonvalescenci. Cvičení je vhodné kombinovat s protahováním, plaváním nebo učením různých triků. Cvičením na míči pes posiluje specifické svaly, které běžným pohybem příliš posílit neumíme. Jsou to především jemné svaly kolem kostry, které pomáhají stabilizovat klouby a vazy, svaly okolo páteře, které napomáhají celkovému zpevnění těla a také svaly v psích tlapkách, které zpevňují zánártní a záprstní kůstky. Pro představu nás lidí je cvičení na míči svými účinky přirovnáváno k jízdě na koni, kde se jemným pohupováním také zpevňují jemná svalová spojení v celém lidském těle.

    Cvičení na míči se doporučuje i jako doplněk k jiným sportům (coursing, agility, dostihy, frisbee,…). Jednotlivé lekce by neměly ani u nejzkušenějších  psů přesahovat cca 15 minut, protože pes je namáhán jak po fyzické, tak i psychické stránce. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že stačilo 10 minut a Maya měla jazyk na vestě :)

img_0530.jpg    Gymnastických míčů existuje hned několik. Pro první zkušenost doporučuji tzv. čočky, které jsou nejstabilnější a není třeba, aby je psovod přidržoval. Čočka se dá nahradit také balanční destičkou, která se plní vodou nebo vzduchem. Ideální je také dvojmíč, kde si můžeme na jeden sednout a na druhém cvičí pes. Nejčastější pomůckou je ovšem klasický kulatý gymball.

 

   

https://maya-csp.webnode.cz/_files/200000266-ba95ebb120/DSCF8402a.jpgPři dlouhých zimních večerech jsem se rozhodla vyzkoušet toto cvičení na gymnastickém míči. Dá se říct, že za kousek mňamky neměla Maya s míčem v prvních dnech velké problémy. Po několika vteřinách balancování se jí uklidnily rozklepané nožičky a po několika dnech už jsme mohly začít měnit polohy, zatím jen ty základni- sedni, lehni, vstaň.  Cvičíme zatím jen krátce, proto dál nejsme a cviky, které se na míči dají dělat jsou zatím před námi...